O projekcie
Projekt MammalNet dostarczy informacji i wskazówek jak skutecznie wykorzystać naukę obywatelską w monitoringu dzikich gatunków ssaków w całej Europie. Dodatkowo, chcemy dowiedzieć się, jak ulepszać zbieranie danych wysokiej jakości i jak powiększyć grono osób uczestniczących w projekcie.
Czym jest nauka obywatelska?
Nauka obywatelska (ang. Citizen Science) polega na angażowaniu społeczeństwa w badania naukowe. Każdy z nas może zbierać dane, na przykład podczas spaceru, a następnie przekazać je badaczom, zajmującym się analizą zebranych informacji. Dzięki pracy zespołowej wolontariusze ciekawie spędzają czas, zdobywając przy tym nową wiedzę i umiejętności, a naukowcy mają dostęp do olbrzymiej bazy informacji, których sami nie byliby w stanie zgromadzić.
Dlaczego?
Współpraca: pomóż naukowcom zebrać dane, umożliwiające lepsze poznanie otaczającego nas świata.
Nauka: zdobądź dodatkową wiedzę, aby lepiej zrozumieć rzeczywiste problemy związane z zachowaniem zasobów przyrodniczych i różnorodności biologicznej.
Ochrona przyrody: wspieraj gromadzenie danych i prowadzenie badań, aby można było lepiej chronić europejską przyrodę.
Zarządzanie dzikimi populacjami zwierząt: pomóż zdobyć wiedzę na temat populacji dzikich zwierząt, aby ich ochrona była jeszcze bardziej skuteczna.
Obywatele: Poznaj lepiej naukę i badania naukowe, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę na temat różnorodności biologicznej.
Kto?
Projekt nauki obywatelskiej jest skierowany do każdego! Z łatwością wybierzesz rodzaj aktywności i narzędzia dostosowane do Twoich umiejętności. Nie bój się spróbować!
Co?
Niedawno rozpoczęła się pilotażowa część projektu, prowadzona w czterech krajach. Z czasem rozszerzymy współpracę na całą Europę. Co jest celem projektu MammalNet?
1) Zbieranie i analiza danych pozyskanych od europejskich naukowców, jak na przykład zdjęć z fotopułapek.
2) Zbieranie i analiza obserwacji dokonanych przez wszystkich uczestników projektu, od nowicjuszy po doświadczonych przyrodników.
3) Promowanie nauki obywatelskiej z zastosowaniem masowego otwartego kursu online.
Jak?
Ty również możesz pomóc nam w promowaniu projektu MammalNet!
Promuj korzystanie z naszej aplikacji w mediach społecznościowych czy podczas szkolnych wydarzeń, aby coraz więcej osób dołączyło do projektu. Dzięki Tobie nie tylko zbierzemy dużo ważnych informacji o europejskich populacjach ssaków, ale również ulepszymy narzędzia stosowane w projekcie.
Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy trzy bezpłatne aplikacje do zbierania wysokiej jakości danych: iMammalia, MammalWeb i Agouti. Ich opis znajdziesz w zakładce Aplikacje. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.
Kiedy?
PIERWSZA FAZA PROJEKTU (KRAJE PILOTAŻOWE) / PAŹDZIERNIK 2019
- Publiczne uruchomienie projektu MammalNet w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Chorwacji.
- Promocja projektu i spotkania informacyjne.
- Rozpoczęcie zbierania danych przez uczestników projektu.
DRUGA FAZA PROJEKTU (AMBASADORZY)/ MAJ 2020:
- Rozszerzenie projektu o kolejne zainteresowane współpracą kraje europejskie.
- Podsumowanie wyników projektu podczas konferencji prasowej.
MAJ 2021:
- Podsumowanie wyników
Szczegółowe cele projektu:
- Zaangażowanie społeczeństwa w gromadzenie danych na temat rozmieszczenia i liczebności populacji różnych gatunków dzikich ssaków w Europie z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi technologii informacyjnej (IT), takich jak platformy sieciowe, tablety, smartfony lub inne urządzenia.
- Wprowadzenie i promowanie standardów metadanych do udostępniania danych między różnymi projektami wykorzystującymi naukę obywatelską w monitorowaniu populacji dzikich ssaków w Europie i współpracy z otwartymi repozytoriami, takimi jak Globalna Sieć Informacji o Bioróżnorodności (GBIF).
- Opracowanie metod pozwalających na wykorzystanie danych zebranych przez społeczeństwo w badaniach naukowych.
- Ocena skuteczności nauki obywatelskiej jako metody w monitoringu populacji dzikich ssaków w Europie.